Počet obyvateľov: 692
Výmera územia v ha: 425
Katastrálne územie: Horné Zelenice
Prvá písomná zmienka: 1244
Významnými pamiatkami obce sú miestne kostoly – katolícky kostol sv. Martina biskupa (pôvodne románsky z polovice 13. storočia, upravovaný v 18. storočí) a evanjelický a. v. kostol (z roku 1792, prestavaný v 19. storočí).
Obec Horné Zelenice sa nachádza v juhozápadnej časti okresu Hlohovec medzi riekou Váhom a potokom Dudváhom na ploche 425 ha vo vzdialenosti 8 km od okresného mesta Hlohovec. Centrum obce leží v nadmorskej výške 137 m. Od krajského mesta Trnava sú vzdialené 22 km severovýchodným smerom.
Územie leží v južnej časti považského výbežku Podunajskej pahorkatiny na nive medzi Dudváhom a Váhom. Nachádzajú sa tu hlavne lužné lesy a nivné pôdy. Pôdny druh tvoria pôdy hlinité, ílovito-hlinité až piesočnato hlinité. Poľnohospodárska pôda z hľadiska bonity je veľmi produkčná. V rámci pôdneho fondu má najväčšie zastúpenie poľnohospodárska pôda (83,05%), zatiaľ čo nepoľnohospodárska pôda predstavuje 16,95%.
Podľa Štatistického úradu SR (2018) v roku 2017 mala obec Horné Zelenice 692 obyvateľov. Najvyšší počet obyvateľov v obci je rímskokatolíckeho vyznania, a to 45,66%. Okrem rímskokatolíckeho vyznania je v obci zastúpené aj evanjelické augsburského vyznania (41,32%), gréckokatolícke a nezistené vierovyznanie.
Horné Zelenice bola a dodnes je obcou, kde dominovala poľnohospodárska prvovýroba. Mnoho Hornozeleničanov malo svoje hajlochy – vinohrady s vínnymi pivnicami – na druhej strane Váhu. Spomína ich na začiatku 19. storočia vo svojom rukopisnom denníku aj rechtor Pavel Vajaj. A keďže dorábali hrozno a víno, museli si ho lisovať. A tak Horné Zelenice vstúpili do dejín vinohradníctva. Ako? Mnoho vinohradníkov si v minulých časoch vyrábali svojpomocne lisy na hrozno. Každý mal svojho majstra, a tak mohol gazda aj tesárovi priniesť vlastný koncept lisu, najčastejšie taký, ktorý by nestál veľa peňazí a ktorý by bol najefektívnejší z hľadiska pracovnej sily i objemu vylisovanej suroviny. A tak vskutku originálny lis sa podarilo vyrobiť Jánovi Hrivnákovi z Horných Zeleníc, ktorý použil na výrobu stolu a spodnej klady veľký kameň.
Spomínaný lis môžeme dodnes vidieť v expozícii Malokarpatského múzea v Pezinku. Uvádza to Martin Hrubala vo svojej knihe Vinohradnícke lisy v malokarpatskej oblasti. Exponát opisuje takto: „Unikátny lis – kameň nahradzuje spodnú kladu aj stôl. Vpredu má vykresaný monogram a letopočet JH 1871. Ján Hrivnák bol pôvodným majiteľom lisu. Jeho syn Emil Hrivnák nahradil pôvodný lis a postavil nový podľa jeho vzoru. Na bočných hranoloch sú geometrické ornamenty a vryté dva letopočty: R 1934, R 1957, VIII. Tento údaj poukazuje na opravu lisu v auguste 1957. Lis je zaujímavý nielen kamenným stolom, ale aj otočnou hornou hradou. Tento dômyselný systém slúžil na získanie priestoru a lepšieho komfortu pri vkladaní a vykladaní hrozna. Drevený kôš nebol latkový ale skladal sa zo štyroch plných dubových fošní. Lis do múzea zakúpil v roku 1970 Dušan Ježík od Emila Hrivnáka. V tom čase bol vo vinohradoch Tokajka.“
Osobnosti Horných Zeleníc.
Osobnosti, ktoré sa v Horných Zeleniciach narodili :
Imrich Lauček bol spisovateľ, prekladateľ, zberateľ a evanjelický farár.
Pavol Ferdinand Lanštiak bol cirkevným spisovateľom a evanjelickým farárom. Bol synom A. H. Lanštiaka.
Osobnosti, ktoré v Horných Zeleniciach počas svojho života pôsobili:
Pavol VAJAJ bol ev. učiteľom a básnikom.
Andrej Horislav Lanštiak bol evanjelický farár, veršovec a cirkevný spisovateľ.
Karol Drahotín Adamiš bol publicista.
Július Adamiš bol cirkevným historikom.
Michal Potocký bol farárom, náboženským publicistom a prekladateľom.
V obci Horné Zelenice majú tradície rôzne podujatia, ktoré sa viažu na určité obdobie v roku fašiangový sprievod, karneval, stolnotenisový turnaj, výstavy obrazov a fotografií, oslavy Dňa matiek, MDD, Deň úcty k starším, Mikuláš, Vianočné trhy, súťaž vo varení gulášov, tvorivé dielne pre deti v KD.
V priestoroch bývalého obecného úradu (budova č. 14) je sprístupnená izba ľudových tradícií, v ktorej si záujemcovia môžu pozrieť zbierku dobových predmetov a nábytku.
O dejinách obce bola vydaná monografia, ktorá zachytáva históriu obce od rokou 1244 až po rok 2014. Kniha sa nazýva Čerenie času a jej autormi sú Juraj Hladký a Martin Jurčo.
Taktiež aj v obci Horné Zelenice pôsobia rôzne firmy: BDS VITAL, s.r.o., Daniel Štrba AUTODOPRAVA, Pneurobotic s.r.o., Anna Režná, Ján Beránek Rozličný tovar.
© 2018 Jaroslav Guban